1941 Luckenwalde – Pobeg iz ujetništva v Berlinu
Na fotografiji je vojni ujetnik Marjan Lavrenčič, doma iz Planine pri Rakeku (prvotno Marijan, kasneje Marjan).
Fotografija je nastala najverjetneje v nemškem ujetniškem taborišču Stalag (Stammlager) III A, pri kraju Luckenwalde južno od Berlina.
Na sebi ima uniformo vojske Kraljevine Jugoslavije, v kateri so ga zajeli Nemci.
Neke pomladne noči leta 1941 med letalskim alarmom, ko so se stražarji umaknili v zaklonišča, je dobil priložnost za pobeg, ki mu je tudi uspel. Pridružil se mu je le sojetnik Francelj, drugi fantje pa se za to niso odločili. Hodila sta vso noč in proti jutru žal ugotovila, da sta se znašla pri istem drevesu, od koder sta krenila na pot. Hodila sta torej v krogu, ker sta se težko orientirala. Čez dan sta se morala skriti, da ju ne bi odkrile nemške patrulje. Pot sta nadaljevala v glavnem zvečer, ponoči in v zgodnjih jutranjih urah. Nekega zgodnjega jutra sta še počivala v jami, ki je nastala zaradi eksplozije letalske bombe. Nenadoma sta v neposredni bližini zaslišala govorjenje, bližala se je nemška patrulja. Takoj sta se privila čim bolj k notranjemu robu jame, da ju od zgoraj ne bi bilo videti. Nista pa utegnila potegniti k sebi odeje, s katero sta bila pokrita. Patrulja vojakov se je povsem približala jami. Nekdo izmed njih je pogledal vanjo in rekel: “Ach, nur eine alte Decke!” (Oh, le stara odeja!) Glasovi so se oddaljevali, vojaki so šli na srečo dalje, niso ju odkrili. Tako je minil kakšen teden, ko sta menila, da sta se že dovolj oddaljila od Berlina. Predala sta se neki nemški patrulji. Izgovorila sta se, da sta se izgubila v splošni zmedi med letalskim alarmom, ki ju je presenetil med delom na planem. Poslali so ju v ujetniško taborišče v Luckenwalde. Dosegla sta svoj cilj, oddaljila sta se od Berlina. Pobeg se je izkazal za smotrn, njuno nekdanjo barako je namreč kasneje zadela bomba.
Starši in sorodniki so si prizadevali za Marjanovo izpustitev, vendar je bilo vse zaman. Ves čas druge svetovne vojne je ostal v ujetništvu. S trdno voljo je kljub slabim razmeram uspel preživeti.




Ujetniki so lahko prejemali poleg pisem tudi pakete, kar je razvidno iz tetinega pisanja. Niso pa vedno prejeli vseh pošiljk.
Pri pogledu na dopisnico sem se zamislil nad tem, kako bi nas okupatorji ponemčili, če bi jim uspelo zmagati. Ponemčili so priimke, nazive ulic in mest. Na dopisnici je moralo pisati Tschesen in ne Česenj; še dobro da ne kar po nemško Knoblauch. Kranj je postal Krainburg (kot je bil že prej v rajnki Avstriji), tudi ulico so preimenovali.
Slovarček nekaterih nemških pojmov:
- Kriegsgefangenenpost: pošta za vojne ujetnike
- Antwort-Postkarte: dopisnica za odgovor
- Gefangenennummer: številka ujetnika
- Lager-Bezeichnung: oznaka taborišča
Viri:
- Marjan Lavrenčič (fotografija, dopisnici in ustno)
- [1] 26th August 1940: Berlin bombed for the first time – http://ww2today.com/
Kraj: Luckenwalde, Nemčija
Datum: od leta 1941 dalje
Avtor: neznan
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 18. 11.2015 (Janez Lavrenčič)
Oblika: fotografija in dopisnici
Hvala za vaš prispevek, ki me zelo nagovarja, saj je bil tudi moj oče vojni ujetnik in sicer v Stalag IIIc ( na pamet se spomnim samo tega) in je vojno preživel v Nemčiji na delu na kmetih in v neki vrtnariji. Zelo malo je povedal o tem obdobju, ostalo pa je nekaj pisem, ki čakajo, da se jim posvetim in mogoče izvem kaj več. Vaš prispevek mi bo pri tem nedvomno v pomoč.
Hvala za vaš komentar. Da, iz pisem se da kaj razbrati. Na nekaterih sem opazil tudi naslov Stalag III C, toda ne vem, če je bil moj oče res tudi kdaj tam. Vidite, da so zgoraj na drugi dopisnici ročno dopisali III C Sp. Lahko da so pošiljali od taborišča do taborišča, dokler dopisnica ni prispela do pravega prejemnika.