1932 Cerknica – sekanje pirhov
Na Mali gasi so sekali pirhe! Na tleh sta pirh in pomaranča.
Ko je v deželo prišla pomlad, smo otroci nestrpno čakali Velike noči, saj je bil to za nas lep praznik. Takarat sta se zgodili dve zelo pomembni stvari, prva je sekanje pirhov in druga nova kiklca z bluzco ali oblekica, nove dokolenke in novi šolenčki.
Pa rdeče prstke smo imeli, ko smo barvali pirhe.
Za praznovanje Velike noči se je priprava začela že od pepelnične srede naprej, ko nastopi postni čas in duhovna priprava na ta največji krščanski praznik.
Zunanja priprava je bila v tem, da je bilo takrat pravo pomladansko čiščenje hiše, danes bi rekli generalno. Ko se je hiša svetila, je mama poskrbela še za dobrote, ki so lepo dišale. Hren, šunka, potica, pirhi in kuhan želodec, so bile praznične jedi Velike noči.
Pirhe so na Jezeru sekali tako, da si ga postavil nekje na tla, ob zid pri hiši. Vedno je bila kakšna luknjica na fasadi, tako si ga lahko prav lepo namestil, da se ni kotalil po tleh. Samo moški so sekali pirhe, za ženske so to ni spodobilo! Ko si enkrat postavil pirh ob zid, je bilo potrebno odmeriti dolžino, kako daleč bo stal sekač. Deset dolžin čevlja je bilo potrebno odmeriti. Pa smo se dogovarjali in pregovarjali. Je to dolžina stopala sekača ali otroka? Malce so nas tudi hecali in preverjali našo spretnost pogajanja. Seveda so potem vzeli deset dolžin sekača. Na primerni oddaljenosti, se je kar s čevljem ali kako palico potegnilo črto in od tam se je sekalo pirh. Že prej smo se otroci med seboj dogovorili kakšna bo tarifa to leto. Vsak met je, recimo za letos, 5 centov. Vsakič, ko je vrgel kovanec proti pirhu, se je seštevalo. Večkrat ko je falil, bolj smo bili otroci veseli, saj je bil tako izkupiček večji. Zelo smo se bali enega, ki je običajno že u prvo rajžo zadel in nisi dobil nič denarja. Sem bila tako žalostna. Ko sem prijokala domov, sem slišala tako mamino tolažbo: ”Sem ti že stokrat rekla, da ne dajaj njemu sekat.” Jaz sem pa kar upala, da ne bo zadel, ampak je. Najbolj radi smo imeli tiste, ki so nam kljub temu, da so pirh usekali hitro, dali več kot je bil seštevek zgrešenih metov rekoč: “pirh je treba plačat.” S tem namreč, ko so pirh zadeli in plačali, je bil potem pirh njihov. Še zdaj mi je toplo pri srcu zaradi takih lepih gest, ki so jih znali in zmogli preprosti ljudje. Da je pirh usekan je pomenilo, ko si dvignil pirh je moral kovanec ostati zapičen v njem. Smo včasih kar malo potresli, pa je padel ven in se je sekanje nadaljevalo.
Kratkohlačniki, ki so zrasli v fante so že par dni prej trenirali sekanje pirhov, na krompirju.
Običaj sekanje pirhov je bilo le na Veliko noč, saj je bil velikonočni ponedeljek v času mojega odraščanja čisto navaden delovni dan. Otroci smo šli v šolo, delavci na delo. Kljub vsemu, se je ta običaj ohranil vse do danes, ne tako množično kot pred leti, a vendar je to še živo med ljudmi.
Našla sem zanimiv zapis o hrani z imenom Aleluja. ”Aleluja” je bila jed, skuhana iz suhih repnih olupkov in je ni bilo kmečke hiše nekdaj, da bi je ne jedli na velikonočno jutro. Posušeni in zdrobljeni repni olupki so se kuhali v svinjski juhi, ki je v soboto bila v njej kuhana gnjat. Med te repne olupke, v to jed, ”aleluja” imenovano, so vedno pridali tudi pest kaše. Starejši ljudje se na to jed še gotovo spominjajo in jo na Veliko nedeljo zjutraj gotovo še zdaj pogrešajo.
Slovarček:
- cajh – blago za delovniške hlače
- faliti – zgrešiti
- gvant, zakmašna obleka – praznična moška obleka
- hecati se – šaliti se
- kiklca – krilce
- montəl – plašč
- pilotke, žabe – bombažne otroške hlačne nogavice z naramnicami
- prvo rajžo – prvič, prvi met
- šire – naramnice
- štrikan – pleten
- šolenčki – čeveljčki
- tarifa – cena za en met
- trpežen – vzdržljiv, hlače se je dolgo lahko nosilo, se niso tako hitro raztrgale
- žnidar – krojač
Vir: Kmečka žena, februar 1940, leto IV, štev. 2
Kraj: Cerknica
Datum: 28. 3. 1932
Avtor: neznan
Zbirka: Heda Opeka
Skenirano: 2. 8. 2010
Oblika: fotografija
Na skrajni levi je Ronkotova Micka.
Ne na levi, na desni. Zadaj v temnem plašču je verjetno Žumer.
Hvala lepa za pomoč. Za Micko bi kar pritrdila, prav zagotovo je ona.
Puncka je pa Bernarda, Mickina necakinja.
Bernarda je rojena kakšnih 20 let kasneje od nastanka fotografije.
Dusan, racunica drzi, verjetno bo njena mama…
Med Micko (*1908) in Ivo — Bernardino mamo (*1017) je 9 let razlike. Med Micko in dekletcem na sliki pa zgleda razlika večja.