1941 Ljubljana – Navodila šolam
Navodila smo že omenili. Tu si jih lahko v celoti pogledate. So zelo natančna in če jih človek tako tudi prebere, bi menil, da so bili do tedaj slovenski učitelji pol pismeni.
Stopimo eno leto nazaj.
V letu 1941 se je začel vpis učencev v začetku septembra 1941, pouk pa šele dober mesec kasneje. V šolskem letu 1941/1942 so bili sprejeti nekateri ukrepi, ki so poskušali slovensko šolstvo približati italijanskemu. Na čelo prosvetne uprave so postavili tako imenovanega italijanskega eksperta oziroma poverjenika za osnovne in srednje šole. Usmerjal je delo prosvetnega oddelka, hkrati pa preučil slovensko šolstvo in poskrbel za primerne reforme. Opravljal je tudi posle “šolskega skrbnika” za ves italijanski učni in nadzorni kader, ki je prispel v Ljubljano.
Z novim šolskim letom je visoki komisar ukinil vse spominske dneve in šolske svečanosti in uvedel italijanske praznike. Znižali so starostno mejo za šolsko obveznost – na šest let. Hm, precej znano zveni! Konec pouka je visoki komisar določil sproti.
Posebno vlogo je dobila telesna vzgoja, ki je bila do takrat na predmetnik uvrščena kot zadnja. Uvedli so dve, ponekod celo tri ure na teden. Nad telesno vzgojo je bedela “Italijanska liktorska mladina (GILL).
Viri:
- Šorn, M. Življenje Ljubljančanov med drugo svetovno vojno. Ljubljana: Inštitut za novejšo zgodovino, 2007.
Kraj: Ljubljana
Datum: 4. junij 1941
Avtor: načelnik oddelka IV, dr. Šušnik
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 30. 1. 2014
Oblika: dokument
Po pripovedovanju znanca je podobno ravnala tudi nemška okupacijska oblast v Mariboru.maldino so skuašli pridobiti z najrazličnejšimi ugodnostmi…
Naša mama pravi, da so v šolskem letu 1942/43 Italijani delili šolsko malico vsem učencem. Šolo so obiskovali v gostilni pri “Hermini”(osnovna šola Rakek je pogorela), na malico pa so hodili na postajo, kjer je sedaj gostišče Furman. Za malico so jim dali riž.