1929 Beograd – Viteški kralj Aleksander z družino
Pripravite si sendviče in kavo, kadilci pa cigarete in pivo. Tole bo namreč malo daljše kot običajno. Na sliki je kraljeva družina, ki pozira za narodov blagor in veselje. Take fotografije so bile ustaljena praksa na vseh dvorih. Seveda po izumu fotografije. Naj narod ve, s kom ima opravka.
Po atentatu na kralja se je zdravstveno stanje Marije slabšalo iz dneva v dan. Doma je pustila Petra, z ostalima dvema sinovoma pa odšla v Anglijo. Tam se jim je pridružil tudi Peter po kapitulaciji jugoslovanske vojske leta 1941. Marija je gospodinjila. V prostem času pa je slikala in to ne slabo, prirejala je tudi razstave. V svojih petdesetih letih se je vpisala na študij slikarstva.
Umrla je 22. junija 1961 v Londonu. Pokopali so jo 2. julija v Royal Burial Grounds at Frogmore, Windsor, Anglija. Frogmore je zasebno pokopališče sredi kraljevega parka. Tam počiva Marija poleg svoje prababice, angleške kraljice Viktorije. Tomislav si je do smrti prizadeval, da bi jo pripeljali domov, k možu. Žal mu ni uspelo.
O kralju Petru bomo kakšno rekli posebej.
Princ Tomislav se je rodil 19. januarja 1918 v Beogradu, kjer je obiskoval tudi šolo, nato pa je šolanje nadaljeval v Londonu. Študiral je ekonomijo. Študij je zaradi težkih pogojev prekinil in se posvetil vzgoji plantažnih jabolk. Poročen je bil dvakrat. Prva žena je bila Margarete Al Thyra Viktorica Marie Luise Sholastica von Baden, druga pa Linda Mary Booney. Po več kot 53 letih se je vrnil v Beograd, 6. oktobra 1991. Svoje zadnje dni je preživel v Topoli na domačiji svojih prednikov, kjer je 12. julija 2000 tudi umrl. Pokopan je v Oplencu, Srbija.
Tretji sin Andrej je bil rojen 28. junija 1929 na Bledu. Po padcu monarhije je odšel v London, kjer je diplomiral iz matematike na Clare College Univerze v Cambridgeu. Postal je zavarovalniški zastopnik. Prva žena je bila princesa Christina Margarethe von Hesse, druga njegova sestrična v tretjem kolenu princesa Kira von Leiningen, tretja pa Eva Maria Anđelković. Andreja so našli mrtvega 7. maja 1990 v kraju Irvine, Kalifornija. Smrt je bila označena kot samomor z ogljikovim monoksidom.
In kot se za vsako moško kronano glavo spodobi, je tu še ljubica in nezakonski otrok. Konkretno hči. Charlotte Cotillard je bila potomka spoštovane družine iz Bretanije, Francija. Dedek in oče sta bila zdravnika in nadaljevala je družinsko tradicijo. Malo pred prvo vojno je kot študentka na Sorboni spoznala princa Pavla, ki jo je predstavil, tedaj še princu, Aleksandru. Bila je ljubezen na prvi pogled. Zaradi situacije v svetu in dolžnosti do domovine se je moral Aleksander vrniti v Jugoslavijo. Takoj po vojni pa sta se ponovno srečala, saj je Charlotte prišla z misijo Rdečega križa v Srbijo kot zdravnica, da bi zdravila ranjene vojake. Ob ponovnem srečanju sta svojo ljubezen tudi udejanjila.
Zadnji dan leta 1920 se je rodila deklica. Majhna skupina dvorjanov se je s tem razmerjem strinjala, ker je bil Aleksander operiran na prostati, ko se je vračal iz Albanije. Na ta način so želeli “ugotoviti”, če še ima lahko potomce. Jelena je bila živ dokaz. Naslednje leto so jo krstili v srbski ortodoksni cerkvi in jo poimenovali Jelena po kraljevi sestri in Zorka po kraljevi materi. Z materjo sta živeli v Atenah. Kralj sam je skrbel zanju vse do svoje smrti. Tega leta, ko bi zaključil svoje politične obveznosti, ju je tudi nameraval obiskati. Za tem je zanju skrbel princ Pavel. Le majhna skupina dvorjanov je vedela za to skrivnost. Kraljica Marija je vedela zanjo od prvega trenutka, vendar o tem ni nikoli govorila. Tudi sinovom ni povedala za polsestro. Ko je kralj Peter odrastel, mu je to povedal princ Pavel, Peter pa svojima bratoma. Ko je Tomislav v šestdesetih letih obiskal Grčijo, so ga opomnili, da tam živi tudi njegova polsestra. Poklical jo je in ostala sta prijatelja vse do njene smrti 19. januarja 1998. In ker je ni na družinski sliki, jo bom dodala jaz.
Tudi kralj ni luštno biti.
Zapisala Johanna I. Rakovška von Gantar.


Slovarček:
- oktroirana ustava: uveljavljena brez odobritve parlamenta
Viri:
- Sokolič (1934), letnik 16, številka 9. URN:NBN:SI:DOC-MZCXUJVP from http://dlib.si
- http://sl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_I._Kara%C4%91or%C4%91evi%C487
- http://www.treceoko.novosti.rs/code/navigate.php?Id=107
- http://www.riznicasrpska.net/ponossrpstva/index.php?topic=205.0
- http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Andrew_of_Yugoslavia
- http://forum.alexanderpalace.org/index.php?action=search2
Kraj: Beograd
Datum: 1929
Avtor: neznan
Zbirka: Volbenk Demšar
Skenirano: 17. 10. 2014
Oblika: fotografija
Trackbacks
- 1933 Beograd – Kralj Peter II. | Stare slike
- 1940 Ljubljana – Razglednica Jožetu Kranjcu | Stare slike
- 1934 Rakek – Umrl je kralj Aleksander | Stare slike
- 1957 Nova vas – Članice TVD Partizan | Stare slike
- 1923 Beograd – Kraljica Marija | Stare slike
- 1928 Dubrovnik – Kralj Peter na straži | Stare slike
Zanimivo in izčrpno! Hvala.
Za današnje pojme je fotografija precej nespretna montaža. Je pa res, da se nam danes ponesreči še kaj hujšega.
Pa še res je, Johanna Rakovška von Gantar I. in edina
Prej kot ne, se je rodil 100 let prej. Kar pomladil ga je ta škrat, mar ne.
Ja, gospod France, hvala. Sem pač navajena na letnice, ki se začnejo s 19…