1934 Rakek – Tonca Hmelak
Tonca (Antonija) Hmelak se je rodila 1892 leta kot najstarejša hči v Kobijevi družini iz Borovnice. Pred prvo svetovno vojno se je, še zelo mlada, poročila s Franjem Žagarjem iz Markovca, ki je bil tedaj eden največjih lesnih trgovcev. Rodila sta se jima dva sinova Karel, imenovan Line in Franjo mlajši. Franjo Žagar se je boril v prvi svetovni vojni in se srečno vrnil domov na Rakek. Tu pa je zbolel za špansko gripo in umrl, ko sta bila otroka še zelo majhna. Tonca je sama prevzela vodenje obsežnih obratov lesne industrije. To breme je z njenih ramen prevzel njen drugi mož Franjo Hmelak iz Lokavca v Vipavski dolini, ko sta se v letu 1920 poročila. Rodila se jima je hčerka, ki pa j kmalu umrla. Tonco je to zelo prizadelo, začela je bolehati in kmalu omagala pod težo bolezni.
Na zadnji poti so jo pospremili številni ljudje, ki so jo spoštovali, ker je bila dobra in plemenita, med vojno pomagala beguncem iz bojnih krajev in bila idealna žena in mati. Ob grobnici, ki jo je načrtoval Plečnik in jo je dala postaviti v spomin svojemu možu, pa so se od nje poslovile tudi tovarniške sirene.
Tedaj pa se je oglasil Line rekoč: »Iz solidarnosti do drugih!«
Viri:
- Slovenec: političen list za slovenski narod (05.10.1934), volume 62, issue 226a. URN:NBN:SI:DOC-LH2G9HOB from http://www.dlib.si
- Slovenski etnološki leksikon. Ljubljana: Mladinska knjiga, 2007.
Kraj: Rakek
Datum: 1934
Avtor: neznan
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 17. 12. 2015
Oblika: tiskovina
Trackbacks