1935 Selšček – Žito mlatijo
Fotografirani so Mivči (Švigljevi) pred vhodom skednja, pod katerim so imeli “pod” – to je bil prostor, kjer so mlatili žito.
Mivči so slikani pred vhodom v skedenj, kjer so imeli pod. To je bil lesen, malo manj kot meter od tal dvignjen prostor, narejen iz hrastovih desk, brez špranj, na katerem so mlatili žito. Tukaj so se fotografirali poleti, pri tem opravilu.
To staro in včasih tako osnovno kmečko opravilo je šlo danes povsem v pozabo. Jaz se od tega ne spominjam prav ničesar več, vse sem napisala samo po pripovedovanju. Pripovedovala sta mi Roman Švigelj in France Meden (Jurjev France).
To opravilo je potekalo nekako takole: predhodno so pšenico poželi s srpi, potem so jo povezali v snope, jo z vozom pripeljali domov in kakšne 3 tedne sušili v štantih na kozolcu. Potem pa so žito mlatili, sprva na bolj enostaven način, s cepci, tako da so snopje razprostrli po podu in s cepci tolkli po njem. Cepec je orodje iz lesenega držala, na katerega je s pomočjo gibljivega zgloba na usnje pritrjen krajši kos oglatega in grobo obdelanega lesa.
Po letu 1900 pa so nekateri že imeli mlatilnice in naprave – gepeljne, ki so te mlatilnice poganjali. Pri Mivčih so bili med bolj naprednimi in so imeli tega leta že oboje. Gepelj je bila naprava, v katero je bila preko lesene štange vprežena živina, ki je s tem, ko je hodila v krogu, preko zobnika pod zemljo poganjala pogonsko gred. Ta je bila pod zemljo speljana do mlatilnice na jermenski pogon, v katero so dajali snopje, ki je bilo v visokih kupih zloženo ob mlatilnici na podu. Ven je prišlo zrnje, ki ga je bilo treba še ločiti od plev, pa tudi slamo je bilo treba odgrabiti. To je bil eden prvih stojev, drugo se je vse delalo ročno.
Po mlačvi so zrnje še očistiti in ločili od plev. Za čiščenje so uporabljali pajkl. To je bila naprava, kjer so z vrtenjem ustvarjali veter, ta pa je iz zrnja odpihnil slamo in pleve. Po čiščenju v vetrniku so žito dodatno očistili še na rešetu. Tak pajkl se je v Selščku ohranil pri Brinarjevih.
Leta 1939 so imeli pri Mivčih prvi trifazni tok, Jožef Švigelj – Pepe je kupil elektromotor, tako da se je pri njih mlatilo žito za ves Selšček in Topol.


Slovarček:
- štant: del kozolca med dvema stebroma
Viri:
- Roman Švigelj
- France Meden
- http://bos.zrc-sazu.si/cgi/a03.exe?name=sskj_testa&expression=ge=gepelj
- http://sl.wikipedia.org/wiki/Cepec
Kraj: Selšček
Datum: 1935
Avtor: Matevž Švigelj
Zbirka: Roman Švigelj
Skenirano: 4. 12. 2014
Oblika: fotografija
Pajkl se še vedno nahaja tudi v Rutarjevem mlinu. V uporabi je bil dokler je mlin obratoval. Z njim se je žito dodatno očistilo, preden je šlo na valjčke. Odpihano plevo, slame skorajda ni bilo, ker je bilo žito že omlačeno, pa smo lovili v velike juta vreče.