1925 Požarevac – Kraljeva garda
O kraljevi gardi jugoslovanskega kralja je bilo že veliko napisanega, zato se bom omejila na nekaj osnovnih dejstev. Knez Miloš je priprave za formiranje svoje garde začel že leta 1829. Pisno je zaprosil nahijske kneze, naj mu pošljejo v Požarevac po šest stasitih mladeničev, ki bodo sestavljali “Knjaževsku gvardiju” (Knežjo gardo).
Hkrati jim je naročil, naj staršem teh mladeničev sporočijo, da jih bodo vpisali v šolo, jih naučili brati in pisati in pripravili za bodoče uradnike in častnike naroda. Prvi kadeti, ki so imeli tudi šest lastnih bobnarjev, so bili napoteni v gardsko šolo 25. aprila istega leta, ki je na ta dan prvič odprla svoja vrata. Dopoldan so imeli pouk, popoldan pa na polju vojaške vaje in urjenja.
V Požarevcu je bilo 73 gardistov, ki so sestavljali Prvo pešadijsko gardo. Druga skupina 76-tih gardistov pa je bila nastanjena v Kragujevcu in je predstavljala Drugo pešadijsko gardo. Prva pešadijska garda je bila formirana na Đurđevdan (6. maja 1830) in s tem označila začetek garde. Le ta je pod različnimi imeni živelja dalje še v naš čas: na začetku so se imenovali Miloševi fantje ali “bećari”, Gvardija, Knežja garda, Kraljeva garda, Gardijska brigada vrhovnega štaba NOV in partizanskih odredov Jugoslavije, Garda JA. Dandanes je to Garda Vojske Srbije in ponosno slavi dan svojega nastanka.
Marširala, maršilrala kralja Petra garda,
Marširala, maršilrala kralja Petra garda.
Korak ide za korakom
a ja junak za barjakom.
Boj se bije, zastava se vije, za slobodu Srbije,
boj se bije, zastava se vije, za slobodu Srbije.
Gledale ih, gledale ih beogradske dame,
gledale ih, gledale ih beogradske dame.
Klekle dole, klekle dole pa se Bogu mole,
klekle dole, klekle dole pa se Bogu mole.

Po ukazu kneza Miloša so bili gardisti oblečeni v nove “mundire” (bluze, ki so jih zanje že prej sešili). Glede na to, da so morali biti vsi visoki najmanj 172 centimetrov, to najbrž ni predstavljalo problema.



Da bi bil bajonet lepše viden, ga ni pustil prosto viseti ob boku, temveč ga je naslonil na roko.
Slovarček:
- nahija: najmanjša administrativna enota Osmanskega cesarstva, nekaj podobnega kot današnja občina. Običajno je zajemala približno deset vasi, zbranih okrog večjega naselja ali mesta. V času nastanka garde je bila največja Požarevska nahija.
- Đurđevdan: Jurjevo – Cerkev se na ta dan spominja smrti sv. Jurija, ki so ga obglavili pred mestnimi vrati. Pravoslavna cerkev pa praznuje ta praznik 6. maja. Najbolj poznan Đurđevdan je iz pesmi ansambla Bijelo dugme.
- NOV: narodno osvobodilna vojska
- JA: jugoslovanska armada
- adjutant: pribočnik, purš – vojaški poklic, ki označuje vojaško osebo nižjega čina, katerega glavna zadolžitev je pomagati nadrejenemu oziroma vojaški osebi z višjim činom. Medtem, ko v nekaterih oboroženih silah adjutant predstavlja dejanski čin, pa je večinoma le oznaka položaja.
Viri:
- http://danas.rs/dodaci/branicevo/knjazevska_gvardija_u_pozarevcu.59.html?news_id=18874#sthash.DEQm8ehd.dpuf
- http://kamioniavioni.com/lyric/tekstovi%20pesama/domaca%20muzika/N/narodna %20-%20marsirala%20kralja%20petra%20garda.html
- sl.wikipedija.org/wiki/Adjutant
Kraj: Požarevac, Rakek
Datum: 1925
Avtor: neznan
Zbirka: Ana Ivančič
Skenirano: 4. 5. 2014
Oblika: fotografija