1906 Begunje – Šolska kronika (4)
Tudi ta fotografija je bila že dalj časa v arhivu neobjavljenih fotografij Stareslike. Nisem mogel ugotoviti, kateri dogodek je ovekovečen na fotografiji, da bi sliko lahko predstavili bralcem.
Pri izboru fotografije za objavo begunjske Šolske kronike pa sem ugotovil:
- fotografija je bila glede na vsebino, tehniko, obliko in opremo izdelana pred 1. svetovno vojno,
- na fotografiji je svečanost, kakršne so še danes zelo redke, včasih pa so bile verjetno še bolj,
- na fotografiji je zagotovo begunjska šola.
Na podlagi tega ni težko uganiti, da je svečanost kar otvoritev šole.
Justina Rode je 7. 4. 1946 nadaljevala s pisanjem Šolske kronike za Osnovno šolo Begunje. (objavili smo že 1., 2. in 3. del):
Po tem času so postavili tudi l. 1906 novo šolsko poslopje, ki je stalo 55.000 Kron. Takrat je bila trirazrednica, ki se je pozneje spopolnjevala celo do 7 razrednice l. 1942.
13. VII. 1924 so blagoslovili Gasilski dom in brizgalno.
Za časa upravitelja Kabaja so službovali na šoli učitelji: Bele Marjeta, Bojc, Premrov, Kadunc Ivan, Menard Anica in Mina Selanova in Peterlin Alojzij.
Od l. 1925. – 1926. je bil na šoli upravitelj pesnik Peterlin Alojzij.
od l. 1926. – 1933. je deloval na šoli upravitelj Alfred Vodopivec in učiteljice: Eržen Zora, Eržen Marija, Terezija de Toni, Mimica Lebanova, Marjeta Poznik – Vehovec, Olga Fedranbergova in Anica Drobnič.
18. III. 1927. je bil v Begunjah prvi semenj.
18. VIII. 1927. so blagoslovili spominsko ploščo vojnim žrtvam, ki je vzidana na vidnem mestu zunaj cerkve. Relief je izgotovil kipar Anton Dolinar iz Ljubljane. Nabavila ga je občina za 11.000 din.
4. VIII. 1929 so blagoslovili novi Cerkveni dom nasproti šole.
Vodopivcu je sledil kot upravitelj Ivan Gerdolj, ki je bil kontraktualni učitelj – begunec iz Primorske. Zanimal se je za gospodarstvo in ustanovil Sadjarsko in vrtnarsko društvo. Ustanovil je tudi tamburaški zbor.
Za Gerdoljem je vodila upraviteljske posle učiteljica Eržen Zora do julija 1941., ko je prevzel upraviteljstvo Twrdy Maksimiljan, ki je prišel na šolo takoj po jugoslovanskem razpadu. Učiteljski zbor so izpopolnili učitelji: Beričič Jožefa, Repovž Frida in Casagrandi Julij.
Spredaj, pred ograjo, stoji župnik, ki je blagoslovil šolo, učen možakar z očali in desno od njega še uniformiranec, da je red.
Na zidu pred in za ograjo pa so se nagnetli otroci. Tu stojijo sami fantje, skoraj vsi pokriti s klobuki. Le dva imata na glavi nekakšni kučmi.
Spredaj stojijo veljaki. Celo krznen ovratnik lahko opazimo. Možakarji so resni in trdni. Oblečeni so v glavnem v dolge plašče, med nogami opazimo tudi kakšno sprehajalno palico.
Par, nekoliko desno, je resen in očitno pomemben.
Za ograjo so otroci, malo bolj desno pa tudi deklice. Fantje so tudi tu pokriti s klobuki, eden je s kapo, dva ali trije pa s kučmami.


Kraj: Begunje
Datum: 1906
Avtor: neznan
Zbirka: Aleš Žarnič
Skenirano: 14. 1. 2014
Oblika: fotografija nalepljena na karton
[display-posts tag=”tag_kronika_begunje” posts_per_page=”30″]
Prepoznali smo le eno osebo: drugi izrez, moški s klobukom, sivimi brki,
pred fantom s kučmo, levo od impozantne ženske je Jurij Meden (7.4.1845 – 11.3.1922). Vir M. M.