1971 Kozarišče – Lončarjev plac (2)
Lesenih hiš je v vasi le za vzorec. Večina hiš je že od nekdaj zidanih.
____________________________________________________________
Zanimiv zapis o zidanih hišah v naši vasi sem našla v Slovenskem etnografskem muzeju, ki ga je naredila ga. Fanči Škaf že leta 1962 po pripovedovanju domačina Franca Kraševec – Čenčarja iz Kozarišč 18, ki je bil takrat star 83 letin se glasi:
Prve zidane hiše so v teh krajih delali Kastauci (Kastel pri Reki). Pomnil jih je pripovedovalčev stari oče, ki je pravil, da so bili to izredno močni ljudje. Kasneje so hodili v te kraje italjanski in vipavski zidarji. Te pomni pripovedovalec. Italijani so bili zelo pridni; rekli so jim lastovke, ker so zjutraj že ob zori delali. “Palir” se je prišel domenit za delo že sredi zime, spomladi pa je pripeljal s seboj delavce. Italjani so znali varčevati z materialom, Vipavci pa ne. Plačani so bili v denarju, kuhali pa so si sami. Vse poletje so živeli ob polenti in siru. Skoraj vse hiše so zidane iz kamna. Kamen so dobivali največ v Šmaraškem hribu proti Babnem polju. Najboljši je “ta zelen kamen”, medtem ko “ta rjav kamen” razmrzne in potem razpade. Apno so žgali doma; nekoč so to delali Kastauci, med vojnama pa Dolenjci, doma nekje od Dobrega polja.
V Starem trgu je bil “štancar”, ki je klesal “kolone” (vhodna vrata). Bil je to Janez Lekan, doma iz Starega trga pri Češnjevcu. Ta je naredil večino kolon, ki jih še danes vidimo. Poleg kolon je delal tudi kamne za jasli in spomenike.
Sosedov Jože mi je takole pojasnil v sestavku navedene izraze: “ta zelen kamen” so imenovali kamen “brstnik”, ta se ob kopanju plasti in poka kot steklo. “Ta rjav kamen” je apnenčaste sestave.
____________________________________________________________
|
|
![]() |
Neprepoznan mladenič stopa proti Jernajevim. Na pragu stoji tamlada – Ivana Sterle (r. Lekan, Pudob) obrnjena proti tašči Mariji (r. Urbiha, Podgora) , ki pred seboj v vozičku pazi (mjərka) vnukinjo Irmo. Slike ne moremo povečati toliko, da bi osebe prepoznali znesljivo. Glede na datum nastanka fotografije sklepam, da sem osebe pravilno navedla. |
____________________________________________________________
Slovarček:
- Kastauci: prebivalci naselja Kastav pri Reki. V naših krajih so gradili hiše, oglarili ter delali ceste, saj so bili specialisti za gradnjo cest na kraških tleh.
____________________________________________________________
Viri:
- Slovenski etnografki muzej
- Jože Antončič
Kraj: Kozarišče
Datum: 1971
Avtor: Tanja Tomažič
Zbirka: Slovenski etnografski muzej; Številka fotografije: II_2335.jpg
Skenirano: neznano
Oblika: skenirana datoteka
Omenjeni pripovedovalec Franc Kraševec – Čenčarjev – je bil Ivanov stari oče, ki smo ga spoznali v prispevku: http://stareslike.cerknica.org/2011/09/27/1962-kozarisce-ivan-med-igro/.