1935 Krško – France Kranjc (1)
France Kranjc – moj oče – je bil izjemen človek, sposoben, pošten in pokončen. Rojen je bil leta 1903 in je bil najstarejši sin pri Kanjčih v Dobcu.
Kaj je delal po diplomi bolj malo vem. Spomnim se, da je delal na okraju v Krškem in bil koncipient (=odvetniški pripravnik) pri dr. Kalanu v Celju. Tam je po koncertu APZ-ja spoznal tudi mojo mamo. Opazil jo je, ker je tako lepo pela. Leta 1939 sta se poročila.
Potem je prišla vojna. Oče je bil takoj zelo za OF in je pred italijanskimi sodišči branil komuniste in druge levičarje, kar so mu desni zelo zamerili. Potem so ga poslali v lager v Italijo (Padova in nato Renicci), od koder je tik pred zlomom fašizma pobegnil. Ohranjeni so še njegovi dnevniški zapiski, kjer opisuje lakoto, bolezni in druge težave življenja v taborišču. Nato je šel v partizane.
Po nekaj mesecih so ga pri Sv. Gregorju na Dolenjskem zajeli Nemci in ga odpeljali v delovno taborišče v Brüx (današnji Most na Češkem). Tam je bil do konca vojne.
Po vojni je bil v Beogradu v komisiji za ugotavljanje vojnih zločinov. Ker je znal dobro nemško, je sodeloval tudi pri zasliševanju ujetih nemških oficirjev. Pripravil je objavo v Uradnem listu o amnestiji domobrancev, ki nimajo krvavih rok. Bil je navdušen, da je Tito dal nalog za tako amnestijo.
Ko pa je nato na dopustu v Ljubljani izvedel za izvensodne povojne poboje, se ni hotel vrniti v Beograd. Z družino se je preselil v Dobec k ostarelima očetu in stricu ter sestrama, da je pomagal na kmetiji.

Slovarček:
- lager: taborišče
Napisala: Marija Košir.
Kraj: Krško
Datum: neznan, verjetno 1935
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Košir
Skenirano: 25. 12. 2014 (Marija Košir)
Oblika: skenirana datoteka
Prav lep fant je bil.
Zanimivo. Zgodbe, ki jih piše življenje.